Son Yorumlananlar

 • serkan
  Doğan Medya Satıldı. Yeni Patron Demirören.

  Aydın Doğan'ın sahibi olduğu Doğan Medya Demirören grubuna satıldı.

  Doğan Medya Grubu bünyesinde bulunan kuruluşlar:

  Kanal D, CNN Türk, Tv2, Dream TV, Dream Türk, Hürriyet, Posta, Fanatik, Hürriyet Daily News, TME, Doğan Burda Dergi, Doğan Egmont, Doğan Kitap, Dergi Pazarlama ve Planlama 

  serkan 85 görüntülenme 0 yorum serkan yazdı Televizyon
 • serkan
 • serkan
  nasa çalışanından türkiye’ye uyarı: kendinizi felaketlere hazırlayın
  nasa’nın kar uzmanı dr. thomas painter, küresel ısınma sebebiyle türkiye’ye daha az kar, daha çok yağmur yağacağını söyledi.

  nasa bünyesinde çalışan, uzmanlık alanı ‘kar’ olan dr. thomas painter, ülkece silkinip kendimize gelmemiz gerektiğini kanıtlayan bazı açıklamalarda bulundu.

  küresel ısınma sebebiyle ülkemize daha az kar, daha çok yağmur yağacağını söyleyen dr. painter, altyapıya çok önem vermemiz gerektiğini ve kuraklık olma ihtimaline karşılık temiz su barajı inşa edilmesi gerektiğini belirtti.

  habertürk’ten nalan koçak’ın sorularını yanıtlayan dr. painter’in açıklamalarından bazı kısımlar şu şekilde:

  -türkiye’deki kuraklığın sebebi iklim değişikliği mi?

  -bunu elimizdeki verilerle kesin olarak söylemek zor. daha önce de pek çok kez kuraklık yaşandı. ama bildiğimiz bir şey var, iklim değişikliği nedeniyle kurak dönemleriniz daha da sıcak geçiyor, sonuçta kuraklık daha şiddetli geçiyor. sistem şöyle işliyor: hava daha sıcak, daha fazla su buharlaşıyor ancak yağmur olarak düşmüyor. türkiye’deki şu anki yağış durumu aslında batı amerika’dakine çok benziyor.

  -nasıl yani?

  -aslında ana su kaynağı kardır. kar birikerek su deposu işlevi görür. hava durumunda değişiklik yaşandığı zaman eriyerek devreye girer. baraj mantığıyla aynı. fakat küresel ısınmada yaşadığımız sorun şu: yağış ne kadar sıcak bir havada düşerse, daha çok yağmur formunda yağıyor. yani kar yerine daha çok yağmur yağıyor ve çok önemli bir su deposu kaybediliyor. çünkü yağmur yağar yağmaz hemen akıp gidiyor, kar gibi mesela dağlarda yığılarak kalmıyor. yağmur suyu nehirleri besliyor evet ya da barajlarda biriktiriyoruz. ancak bir su deposu aracınızı (yani karı) kaybettiğiniz için barajların da biriktirme kapasitesi aşılıyor ve daha fazla sel vakası görülüyor. sonuçta su kaynaklarınız azalıyor. buna karşı “daha çok baraj üretelim” önerisi yapılıyor fakat abd’de baraj yapılabilecek alan neredeyse kalmadı.

  -kar suları, nehirleri de besliyor mu?

  -kesinlikle. buzulların erimesiyle, altından su akmaya başlıyor ve yazları nehirleri besliyor. nehir etrafında yaşayan insanların yaşamını sürdürmesi için çok önemli. özellikle orta asya’da. karın azalmasıyla o buzulları kaybedersek ve daha çok yağmur yağarsa, yağmurun getirdiği o suyun çoğunu baharda çoktan kaybetmiş oluruz. şöyle düşünün, musluğu birden açarsanız suyu da depolayamadığınız zaman akar gider. ama suyu yavaş yavaş tüm yıl boyunca akıtırsanız, hep suyunuz olur. buzullar işte bu işe yarıyor.

  -peki sonra ne olur?

  -çok basit, buzullarını kaybetmiş bir ülkeyseniz suyunuzu kaybedersiniz ve bir süre sonra komşunuza gidersiniz su istemek için. komşum suyu birkaç kez paylaşır ama sonra emin olun kaynaklarının tümünü vermek istemez. amerika’daki gibi komşularınız varsa silahını çıkarır ve sizi vurur (gülüyor). şaka bir yana böylesine bir su problemi siyasi mücadelelere hatta savaşlara neden olur. önümüzdeki yüzyılda savaşların ana nedeni temiz su olacak.

  -önümüzdeki 100-150 yılda ne bekliyorsunuz?

  -tahmin etmek kolay değil, fakat kar ve buzulları kaybettikçe yeryüzündeki beyaz alanları da kaybediyoruz. bu alanlar güneş ışınlarını uzaya geri yansıtıyor, böylece bizi soğutuyorlar. gelecekte olacak şu: yeryüzü daha fazla güneş ışını emecek, sonra o infrared ışınlar atmosferde sıkışacak. ve dünya’da sıcaklık gittikçe artacak. bir diğer önemli şeyden bahsettim: temiz su kaynaklarının azalması. dünyadaki jeopolitik güç dengeleri değişecek. insanlar su kaynaklarının daha fazla olduğu yerlere göçecek. bunları duydukça battaniyenin altına girip saklanmak istiyorsun değil mi?

  -ılıman ve subtropikal iklim arasında olan türkiye, iklim değişikliğinden nasıl etkilenecek?

  -muhteşem dağlarınız var. atmosferdeki sirkülasyonun ortasında duruyorlar, kar rezervleri için çok uygunlar. fakat küresel ısınma nedeniyle daha az kar daha çok yağmur alıyorlar. ve kar, haliyle temiz su rezervleriniz azalıyor. oysaki çok kendine has bir yağış sezonunuz var. bunun sonucunda daha fazla sel yaşanacaktır, şehirlere ve limanlara zarar gelmemesi için altyapınıza çok yatırım yapmanız gerek. ayrıca temiz suyunuzun olması için daha çok baraj inşa etmelisiniz. çünkü sel, suyu kirletiyor. bazı bölgelerde sel yaşanırken, diğerleri kuraklık çekecek. bu da mesela daha fazla orman yangını demek.

  -bu yıl türkiye’ye pek kar yağmadı, özellikle de istanbul’a. bunu anlattıklarınıza dayanarak nasıl değerlendirirsiniz?

  -bu kadar kısa bir zaman dilimi için konuşmak kolay değil ama mümkün tabii ki. dediğim gibi yağış seviyeniz aynı kalsa bile, daha çoğu yağmur daha azı kar olacağı için kar rezerviniz azalacak. 

  -geçtiğimiz yazın ortasında istanbul’a kocaman dolu taneleri yağdı, pek çok araç ve bina zarar gördü…

  -tabii ki. bu tür durumlar düşük ve yüksek basınç arasındaki eğimin dik olmasından kaynaklanıyor. benzer bir şey kurak ve nemli alanlar arasında da yaşanıyor. nasa’da hazırladığımız modeller sadece iklimin değil iklimdeki değişimlerin de altüst olacağını söylüyor. mesela hızlı ve ani hava durumu değişiklikleri…
  serkan 202 görüntülenme 0 yorum serkan yazdı Bilim
 • Murat
 • Murat
  Stephen King ve Çocukluğu


  Stephen King'in çocukluğuna bir animasyon ile iniyoruz...
  Murat 522 görüntülenme 0 yorum Murat yazdı Video
 • serkan
  Müslüm Gürses'in Hayatı Film Oluyor
  İlk fragman yayınlandı bile buyrun;


  serkan 365 görüntülenme 1 yorum En son Murat yorumladı Sinema
 • serkan
  Daeş Silahlarını Nereden Temin Ediyor?


  Kim ne kazanıyor? Kim nasıl yardım ediyor? Belli olsun adlı çalışmanın sadece bir bölümü...
  serkan 416 görüntülenme 0 yorum serkan yazdı Gündem
 • serkan
  Celal Şengör: 'Fatih Müslüman değildi'


  Prof. Dr. Celal Şengör, canlı yayında Osmanlı İmparatorluğu üzerine konuşurken, konu yine Fatih'e geldi. Şengör'e göre Fatih Sultan Mehmet Müslüman değildi..

  NN Türk canlı yayınına çıkan Celal Şengör, Osmanlı'nın 'cihan imparatorluğu' olarak anılmasına karşı çıktı.

  OSMANLI KÖTÜ BİR DÖNEMDE KURULDU, UYGARLIK OLUŞTURAMADI

  Şengör "Osmanlı 6 milyon kilometre kare. İşgal ettiği medeni yerler Anadolu'nun batısı ve Balkanlar... Osmanlı, buralarda bir uygarlık oluşturamamış. Çünkü Osmanlı kötü bir dönemde kurulmuş. Avrupa'nın ve Müslüman dünyasının entelektüel olarak çöktüğü bir dönemde kurulmuş" diye konuştu.

  FATİH'TEN SONRA GELENLER, ONUN KESİRİ BİLE DEĞİL

  Celal Şengör, Fatih Sultan Mehmet gibi birkaç padişah daha olsaydı Osmanlı'nın cihan imparatoru olacağını söyledi.

  Şengör şunları söyledi:

  ''Fatih zamanının bütün uygarlığını anlamaya çalışmış. Fatih İtalya'dan adam getirtip resmini yaptırmış, sekreteri İtalyan. Bilime meraklı bir adam. Fatih din kitabından ziyade bilim kitabı toplamış. Fatih'ten sonra gelenler onun kesiri bile değil. Ondan sonra gelenler onu hiç anlamadı. En çok Kanuni anlamadı.''

  "FATİH MÜSLÜMAN DEĞİLDİ" İDDİASI" 

  'Birçok Fatih arka arkaya gelseydi her şey başka olurdu'' diyen Şengör sözlerine şöyle devam etti: ''Fatih'in müslümanlığı dahi tartışılıyor. Sekreterine ben Muhammed'in dediklerine inanmıyorum'' demiş. Bunu söyleyen Bayazed'in kendisi.
  serkan 303 görüntülenme 0 yorum serkan yazdı Gündem
 • serkan
  Gök Gürültüsü


  Yüce bir dağın üstünde durdum ve devasa bir adam ve bir de cüce gördüm; ve bir gök gürültüsü duyar gibi oldum ve duymak için yaklaştım ; benimle konuştu ve dedi ki: ben senim ve sen bensin , ve nerede olursan ol oradayım. Her şeyde yayılmışım , ve ne zaman istersen , sen toplarsın Beni; ve Beni toplayarak Kendini toplarsın.
  serkan 235 görüntülenme 0 yorum serkan yazdı Gündem
 • serkan
  2018 Yılında Asgari Ücret Net: 1.603TL
  Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018 yılı için asgari ücreti net 1.603TL olarak belirledi.

  Buna göre 2018 asgari ücret brüt olarak 2 bin 29 TL net olarak bin 603 TL olarak açıklandı.
  serkan 771 görüntülenme 0 yorum serkan yazdı Ekonomi